Fekra

Single Blog

image description

Najdrahšia whisky na svete bola podvod

Muž vojde do baru. Tentoraz to ale nie je začiatok vtipu. V tomto prípade išlo o slávneho spisovateľa fantasy žánru z Číny menom Zhang Wei a bar sa volal Devil’s Place v hoteli Waldhaus am See v St. Moritz vo Švajčiarsku.

Zhang minul 9999 švajčiarskych frankov, teda 8590 eur na jeden pohárik whisky z údajnej fľaše vzácneho Macallanu z roku 1878. Manažér hotela Sandro Bernasconi mu s radosťou nalial do výšky asi dvoch centimetrov. Veľmi pravdepodobne šlo o najdrahší pohárik whisky na svete.

Na čele päťdesiatky najlepších barov na svete je rodák z Nitry

Rýchlo sa však začali šíriť reči, že whisky je podvod. Experti začali napádať niektoré záležitosti okolo fľaše, stavu korku a tiež historické nepresnosti na etikete. Najväčšie osobnosti whisky sveta Andy Simpson a David Robertson boli povolaní na pomoc

S pomocou laboratória Oxfordskej univerzity sa zistilo, že whisky na 95 percent vyrobili medzi rokmi 1970 a 1972. Testy firmy Tatlock and Thomson, ktorá sa venuje výskumom pre tento typ priemyslu, potvrdili, že nápoj bol blendom sladovej a obilnej whisky.

Robertson potom varoval každého, kto by mohol vlastniť fľašu spred roka 1900. „Myslíme si, že stojí za to extrahovať z takej fľaše vzorku, aby sa overilo, či je pravá. Väčšinou nie je. Aj keď fľašu otvoríte a preukáže sa jej pravosť, stále vám ostane celkom hodnotný nápoj.“

Zhang dostal svoje peniaze späť. Bernasconi letel do Ázie osobne, aby mu zaniesol refundáciu.

Autor Felipe Schrieberg píše pre Forbes.com o whisky. 

Najnovšie články
Prihlásenie k newsletteru