Prečo ťažko prijímame zmeny

Pred nejakým časom som počul zaujímavý príbeh, ktorý sa týka práve zmeny. Starší (ani nie tak starší  vekom ako skôr, že sú dlhšie v spoločnosti) a skúsenejší ľudia v jednej nemenovanej spoločnosti nechceli prijať nový systém práce, ktorý by výrazne uľahčil čas a aj jej samotné riešenie. No títo starší členovia tímu sa do tejto zmeny nie len, že nechcel pustiť, ale mladších členov tímu, ktorí boli iniciátormi tejto zmeny, úplne stopli, že nech neriešia takéto zbytočnosti. Keď sa snažili pochopiť, prečo nechcú ísť do navrhovanej zmeny, ktorá by bola aj pre nich prospešná, tak odpoveď bola: „Doteraz sme to robili takto, prečo by sme to mali meniť?“

Toto je veta, ktorá dokáže človeku vyraziť dych. Predsa len nejde o plnohodnotný argument, nad ktorým sa zamyslíme a zvážime ho pri svojom rozhodnutí. Takýto výraz by sme vedeli označiť  len za výhovorku. Predpokladám, že mnohí z vás ste sa už s podobným príkladom a tvrdením stretli.

Čo sa skrýva za takouto výhovorkou?

Skôr, než sa dostaneme k odpovedi, pozrime sa na to od základu. Žijeme v rýchlom svete a jeho súčasťou sú aj zmeny, s ktorými sa stretávame. Tie by sme mohli rozdeliť na dva druhy:

  • Na zmeny, ktoré sú na základe nášho vplyvu
  • Na zmeny, ktoré prichádzajú na základe okolností a nemáme na ne vplyv

S druhým typom zmeny sme sa stretávali za posledné obdobie veľmi často a môj názor je, že nečakané zmeny, ktoré nebudeme vedieť ovplyvniť, budú prichádzať častejšie. Ich „výhodou“ je, že tie zmeny musíme akceptovať a musíme sa im prispôsobiť. Tu možno so mnou nesúhlasíte, že nie každá takáto zmena je žiadaná. To je síce pravda, ale v rámci adaptácie na zmenu je to lepšie. Totiž, výrazne menej riešime (aspoň väčšina ľudí) v mysli to, či tu zmenu chceme alebo nie. Jednoducho ju musíme prijať, nikto sa nás nepýtal. Obrovskou zmenou bolo, keď prišiel Covid. Nikto sa nepýtal, či tu zmenu chceme, jednoducho tu bola a museli sme ju akceptovať (pravdou je, že niektorým to trvalo dlhšie).

Horšie je to so zmenou, ktorá je na základe nášho vplyvu. Ide o to, že je na nás, či táto zmena príde a nastane. V mnohých prípadoch ide aj o žiadané zmeny, no nie každému sa do toho chce.

Prečo tak ťažko prijímame zmeny a prečo sa nám do nich nechce?

Určite ako prvé vám napadlo, že sme pohodlní. Máte pravdu, pohodlnosť je častá ľudská vlastnosť, a celkovo radšej robíme veci, v ktorých sa cítime pohodlne  a istejšie. Vystúpiť z komfortnej zóny nie je pre každého jednoduché. Aj veľká časť nášho sveta je založená na pohodlnosti. Väčšina noviniek a vecí, ktorými sa obklopujeme, je o tom, aby nám robili väčšie pohodlie a aby nám uľahčili život. Osobne vnímam za správne, že prichádzajú pozitívne zmeny, ktoré by nám uľahčili život (nie len súkromný ale aj pracovný). Ak si uľahčíme niektoré veci a činnosti, tak sa môžeme venovať iným, ktoré sú pre nás dôležitejšie. Tu vzniká trochu paradox, lebo niektoré veci, ktoré nám majú „uľahčiť život“ si vyžadujú u nás určitú zmenu, do ktorej sa nám nechce.

Iný pohľad, prečo neradi prijímame zmeny

Ak sa pozrieme na zmenu hlbšie, tak si to veľa krát vyžaduje „vstup na neznáme územie“. Ak ideme niekam, kde to nepoznáme, tak sme obozretní a ak je to miesto pre nás veľmi desivé, tak máme aj strach. Preto podľa môjho názoru väčšinou za všetkým tým je strach. Áno, znie to možno prekvapujúco, ale za prijatím zmeny je vo veľa prípadoch strach. Ten môže prameniť z viacerých vecí. Uvedieme si niekoľko príkladov:

  • Strach z toho, že tú zmenu nezvládnem
  • Strach z toho, že to bude náročné
  • Strach z toho, že sa budem musieť niečo nové učiť
  • Strach z toho, že kolegovia zistia, že nie som až taký dobrý
  • Strach z toho že budem nepotrebný
  • Strach z toho, že niekto bude lepší ako ja
  • Strach, či to bude funkčné
  • Strach z ďalších iných vecí

Tu som vymenoval len niekoľko kľúčových veci, z ktorých môže strach vzniknúť, no môžu tam byť aj ešte iné skryté strachy. Tieto strachy sú veľa krát podvedomé. Z toho vyplýva, že v mnohých prípadoch by ľudia to, že sa im do zmeny nechce, nepripísali strachu. Ak ho však dokážeme v tíme alebo v spoločnosti správnym spôsobom eliminovať, napríklad tým, že nájdeme jeho príčinu, tak budeme so zmenami pracovať ďaleko lepšie. Nabudúce, ak budete navrhovať zmeny, no ľudia ich budú ťažko akceptovať, zamyslite sa, či sa za tým neskrýva strach.




Staň sa lídrom

Prihlásiť sa na kurz
Group 3 Created with Sketch.