Prínos pozitívneho myslenia

S pojmom pozitívne myslenie sa stretávame už naozaj veľmi dlho. Dá sa povedať, že bolo určité obdobie, kedy sa pozitívne myslenie prezentovalo ako spôsob na dosahovanie cieľov, či určitých zámerov. Pretláčalo sa do všetkých možných oblastí, no najmä do klasického podnikania, či do podnikania spôsobom MLM (multi level marketing). V dnešnej dobe dokáže niektorých ľudí pojem pozitívne myslenie priam až odradiť. Pamätám si obdobie, keď sa mi pri tomto slovnom spojení stavali vlasy na hlave a namiesto pozitívneho vplyvu to na mňa vplývalo negatívne. No časom som pochopil význam pozitívneho myslenia a to, prečo je to dôležité a čo to dokáže priniesť, keď ho použijeme ako pracovný nástroj. Tým sa budeme zaoberať v tomto článku.

Významy pozitívneho myslenia

Asi najviac preferovaným významom pozitívneho myslenia ja tzv. afirmácia. Niečo v zmysle, že ak pozitívne myslíme, tak si to k sebe pritiahneme. Že by mali naozaj takú silu naše myšlienky? Prevláda názor, že aké myšlienky vyšleme, to sa nám aj stane. Jednoducho povedané: „Pritiahneš si to, na čo myslíš.

Je to naozaj tak?

Som dosť presvedčený o sile našich myšlienok, no nie v kontexte toho, že by niečo priťahovali, resp. že by priťahovali úspech len tak, bez toho, aby sme sa k tomu nejak pričinili. Exituje množstvo ľudí, ktorí ležia doma na gauči a predstavujú si, ako sa vozia vo svojom vysnívanom aute. No za dlhé obdobie predstavovania, bez správnej aktivity, sa dostali tomu, že akurát tak preležali gauč a musia ísť električkou do obchodu, kúpiť si nový. Faktom však je, že pozitívne myslenie, pri správnom použití, má na nás dopad, ktorý sa vie evidentne odzrkadliť. Ako? Uvediem 5 príkladov:

1.

Priťahuje ľudí – pozitívne myslenie pôsobí aj na našu náladu. A mať pozitívnu náladu, to vie byť veľmi príťažlivé. S takýmito ľuďmi radi trávime čas. Nemyslím tým prehnaný optimizmus. No zdravý pozitívny pohľad na vec, a navonok radosť a úsmev na tvári. Ľudia budú radi vyhľadávať vašu prítomnosť, ak pozitívne myslíte. Dôvodom je aj to, že to bude vidieť na vašich životoch.

2.

Podporuje kreativitu – výskumy preukázali (a moja skúsenosť ako kouča to tiež potvrdzuje), že ľudia sú ďaleko viac kreatívnejší, keď myslia pozitívne. Pritom sa to nemusí týkať len kreatívnej práce. Samotná kreativita sa začne prejavovať aj pri riešení rôznych úloh, či problémov.

3.

Núti nás robiť veci inak (lepšie) – tento bod nadväzuje na ten predchádzajúci. Ak sme kreatívnejší pri myslení a prichádzame s lepšími nápadmi, tak aj začneme niektoré veci robiť inak. To prináša so sebou pozitívnu zmenu a progres vo veciach, na ktorých pracujeme. Dokážeme sa dokonca výrazne pohnúť s vecami a úlohami, ktoré mohli aj dlhodobo stáť. Týmto prichádza úspech aj tam, kde predtým nebol, alebo sa aspoň k nemu priblížime.

4.

Zabezpečí výsledky – tento bod nadväzuje na bod 2 a 3. Ak sme kreatívnejší, tak nás napadnú nové myšlienky a lepšie riešime svoje úlohy. Na základe toho začneme aj inak konať. Robíme veci lepšie, možno múdrejšie, dôvtipnejšie, možno prídu nápady nie len na zlepšenie, ale aj na to, ako zvýšiť zisk a pod. Ako vyvrcholenie týchto dvoch predchádzajúcich krokov sa dostavia výsledky, ktoré sú lepšie, vyššie alebo iným spôsobom pozitívne.

5.

Dáva energiu do práce – pozitívne myslenie nám dáva aj energiu na našu prácu. Tak dokážeme aj na základe faktorov, ktoré sme opísali už skôr, urobiť danú prácu rýchlejšie. Tým ušetríme čas, a tak sa rýchlejšie dostavíme k úspechu.

Ak sčítame benefity týchto piatich bodov, tak môžeme usúdiť, že pozitívne myslenie  dokáže  priniesť evidentný úspech. Pripomína mi to jednu moju známu, ktorá začala ako obchodníčka v jednej spoločnosti. Síce to trochu trvalo, kým sa na veci a prácu začala pozerať inou, pozitívnou optikou, a tak začala získavať uvedené benefity, no nakoniec sa jej to podarilo. Po čase sa dostala k tomu, že sa stala manažérkou a jej bývalí spolupracovníci začali pracovať pre ňu. Benefitom, okrem úspechu a výsledkov bolo to, že ju ľudia mali stále radi.

Proces prepojenia pozitívneho myslenia a úspechu

Úspech je prepojením a správnou kombináciou vyššie uvedených bodov (pozri obrázok). No nespočíva v tom, ako som už spomínal, že by sme si úspech nejak pritiahli, napríklad, že sedím si tak v teple doma, pozitívne myslím a úspech prichádza. Úspech príde ako logické vyvrcholenie faktorov, ktoré na neho vplývajú. A práve tu sa skrýva sila myšlienok, ktoré v sebe máme. Pozitívne myslenie treba pretaviť do konkrétnych činov a konkrétnych krokov, ktoré prinesú úspech.

Protiváhou je negatívne myslenie, ktoré pôsobí na našu prácu opačne. Celkovo náš úspech brzdí, lebo brzdí všetky spomínané body. Preto, ak pociťujete, že máte negatívne myslenie, spravte všetko pre to, aby ste mysleli pozitívne, lebo sa pripravujete nie len o úspech, ale aj o energiu, ktorú do práce dáte. Nenechajte sa odradiť. To, že budete myslieť pozitívne, je len o Vašom rozhodnutí a ja verím, že sa dokážete rozhodnúť správne 😉
Staň sa lídrom

Prihlásiť sa na kurz
Group 3 Created with Sketch.